Kurumsal Kimlik

Dünya standartlarında estetik görselliğe sahip olmak isteyen markalar için prestijli kurumsal kimlikler, web çözümleri, etiketler ve ambalaj tasarımları yapan yaratıcı bir danışmanlık hizmetidir.

 • Mevcut marka kimliğinin ihtiyaçları toplanır.

 • Stratejik değişimin veya yaratımın yeni dinamikleri belirlenir.

 • Yeni marka kimliğinin yerel ve global rakipleri analiz edilir.

 • Büyük marka konseptinin rekabet gücü belirlenir.

 • Marka hedef kitlesi, vaatleri, kimlik ve kişilik parametreleri belirlenir.

 • Tasarlanacak marka kimliğinin hangi araçlara sahip olacağı belirlenir.

 • Profesyonel Marka Brand tasarımcıları ile tasarım süreçleri yönetilir.

Yeni bir marka oluşturmak isteyen şirketler, markasını yenilemek isteyenler ve daha itibarlı bir marka kimliğine sahip olmak isteyenler için büyük ajanslarda görev yapan seçkin tasarımcı kadrosuyla marka stratejilerinizi belirlenir. İstanbul Üniversite’si ekibimiz ile marka değerinizi ve bilinirliğinizi arttırıyoruz.

Kurumsal kimlik ile marka çalışmasının aynı olmadığından bahsetmeliyiz. Marka sadece görsel tasarım öğelerinden oluşmaz. İçerisinde tüketicinizin tüm duyularına seslenen öğeleri de içerir. Güçlü bir marka oluşturmak ile ilgili detaylar ile ilgilenen güçlü ve eğitimli bir ekip ile çalışmalısınız.

Kurumsal kimlik ise markanızı müşterilerinize, tedarikçilerinize, çalışanlarınıza görsellikle nasıl yansıttığınızdır. Dışarıdan bakıldığında ilk görülen yüzünüzdür. Markanızın görsel dışa aktarımıdır.

Kurumsal kimlik çalışmaları sektörel farklılıklar içerir. Yani her marka için aynı kurumsal kimlik tasarımı oluşturulmaz.

Markaların ihtiyaçları kurumsal kimlik tasarımına yön verse de tam bir kurumsal kimlik çalışmaları arasında aşağıdaki maddelere yer verebiliriz.

 1. Marka ismi
  Markanın ismi aslında kurumsal kimliğin başlangıcıdır. Marka ismini logo tasarımı takip eder.

 2. Logo
  Logo kurumsal kimlik çalışmasının mihenk taşıdır. Logo tasarımının font ya da sembollü tasarlanmasından sonraki süreçte logonun doğru kullanımı, logonun hatalı kullanımı, logonun renk paleti, siyah ve beyaz kullanımını kurumsal kimlik içerisinde yer almaktadır.

 3. Font Kullanımı – Kurumsal Yazı Tipi Kullanımı
  Markanın kendine özgü fontu, bu fontun ailesi ve kullanımı kurumsal kimlik içerisinde yer almaktadır.

 4. Slogan
  Markanın sloganının nerede ve nasıl kullanılacağı mutlaka kurumsal kimlik tasarımı içerisinde yer almalıdır. Slogan logodan sonra mı logoyla birlikte mi kullanacağı gibi soruların cevaplandığı ve tasarlandığı kısım olarak belirtebiliriz.

 5. Kartvizit
  Kartvizit tasarımınız marka isminizin, logonuzun, sloganınızın ve iletişim bilgilerinizin kurumsal kimliğinize seçilen kurumsal yazı tipi kullanımı ile uygun bir şekilde yansıtılmasıyla oluşturulur.

 6. Antetli Kağıt ve Devam Kağıdı
  Antetli kağıt özellikle kurum içi ve kurum dışı yazışmalarda kullandığınız bir kurumsal kimlik öğesidir. Antetli kağıt; sloganı, logoyu ve iletişim bilgilerini içerir. Devam kağıdı ise logo kullanımı ile oluşturulur.

 7. Zarflar
  Torba zarf, diplomat ve para zarfı, pencereli ve penceresiz zarf, hava kabarcıklı zarf, kraft zarf, mektup ve cd/dvd zarfları tasarımları kurumsal kimlik tasarımının içerisinde yer almaktadır.

 8. Dosyalar ve Kutu Tasarımı
  Kurum içinde sıkça kullanılan dosyalar ve kurum dışına gönderilen dosya/kutu tasarımları kurumsal kimlik öğeleri içerisinde yer almaktadır.

 9. Klasörler
  Kurum içi kullanımı yaygın olan klasörler kurumsal kimlik tasarımında logo ve klasör ismi ayrımıyla kurumsal kimliğe dahil edilir.

 10. Faturalar, Makbuzlar ve Fişler
  Fatura, irsaliyeli fatura, sevk irsaliyesi, gider pusulaları, tahsilat makbuzu, tediye makbuzu, özel fatura tasarımları, teklif formları, sipariş formları, iş takip fişleri, sipariş fişi, kasa fişi ve tahsil fişini bu kategorinin altında toplayabiliriz.

 11. Kartlar, Sertifikalar ve İlanlar
  Tebrik kartları, davetiye kartları, dön kartlar, eleman ilanları ve şablon olarak marka tarafından iletilecek medya ilanları bu kategoride yer alabilir.

 12. Bayrak ve Giydirmeler
  Araç giydirmeleri, bina giydirmeleri, billboardlar, bayrak, flama, rollup, örümcek, stand ve kürsü tasarımları markanın özellikle tanıtım süreçleri içerisinde en sık kullandığı kurumsal kimlik araçlarındandır.

 13. Tabela Tasarımları
  Kurumsal kimliğe uygun yönlendirme tabelaları, departman isim tabelaları, kurum dışı ve kurum içi tabela tasarımları dahil edilebilir.

 1. Ambalaj Tasarımları
  Kurumsal çantalar, poşetler, koliler, kutular kurumsal kimlik tasarımına dahil edilmelidir.

 2. Promosyon Tasarımları
  Ajanda, bloknot, defter, kalem, usb, takvimler bu gruba dahil edilebilir. Sektörel bazda promosyon ürünleri genişletilebilir ve markanıza uygun seçenekler kullanılmalıdır.

 3. E-Mail İmzası
  Mailinize eklediğiniz imzanız, kurumsal kimliğinizin dijitaldeki öğelerinden biridir. E-mail imzanızda isim bilgileriniz, adresiniz, web site adresiniz ve sosyal medya bilgileriniz yer almalıdır.

 4. Mailing Şablonu
  Markanızdaki gelişmeleri ya da yeni müşterilere ulaşmak için kullanabileceğiniz mailing şablonları kurumsal kimliğe eklenmelidir.

 5. Web Sitesi
  Kurumsal kimlik öğesi olan web sitesi, markanızın dijital versiyonudur.

 6. Sosyal Medya Kiti
  Sosyal medya hesaplarının logo çalışmaları, mecraların kapaklarının tasarımları ve sosyal medya postlarınızda yer alacak ise logonun kullanım yeri mutlaka kurumsal kimlik çalışmalarına dahil edilmelidir.

 7. Kurumsal Kimlik Kitapçığı
  Tüm bu kimlik çalışmalarının nasıl kullanılması gerektiğine dair bir çalışma eklenerek kurumsal kimlik kitapçığı oluşturulur ve kimlik çalışması tamamlanır.